Menu

6/16/2012

Sonbahar'da Ayakkabi Trendleri / Newly Shoes Trends for Fall

  1. Swırls, Zıg-Zags & All Kınds of Angles

    Bu sonbaharda ve 2013 içinde ayakkabilarda herturlu dikey acilar, zig-zaglar , ve girdap desenleri gormeye kendimizi alistirmamiz lazim! Gecen hafta Style.com sitesinde sunulan, yukaridaki resimde de gorebileceginiz Sergio Rossi modelleri, yeni sezonda bizi nasil eglenceli tasarimlarin beklendiginin bir habercisiydi sanki. Peki birkac modele daha bakalim mi? Asagida resimlerle devam ediyoruz. Ben hepsine bayildim, ve tabiki bir bayan olarak hepsinden istiyorum. :) 
    This fall & into Resort 2013 we are seeing several swirly, zig-zag and angular designs in footwear. Pictured above is a sneak peek at Sergio Rossi’s fun Resort 2013 collection that was just presented this week on Style.com. and it was like a messenger that we will experience playful designs in this upcoming winter. We are continuing with different styles at below. As I'm already a lady, I do want to have each one obviously :)

  2.  

  3. Catch the Waves!

Önümüzdeki sonbahar ve hatta 2013 Cruıse kolleksıyonlarında da goreceğimiz bır diğer desen dalgalar olacak. Dalga eğilimi sadece Yves Saınt Lauren'ın 2012de yaptıgı Cruise kollekksyonu ile kalmıyor, birçok tasarımcı bu deseni kolleksiyonlarında sıklıkla kullanıyor. Değişik tasarımcılar Dalga desenını resımlerde gördüğünüz gibi baskı , dekor ve kabartma aksesuar olarak kullanmışlar.Istersenız modellere bır bakalım :)

Across several seasons from pre-fall, fall and even in the next Cruise 2013 collections we are seeing waves. The wave trend is not obviously nautical like many of the shoes in Yves Saint Laurent’s Cruise 2012 collection.Several designers have used waves either in the print, design or embellishment.Now let's check out the models.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...