Menu

7/23/2012

Sonbahar-Kış 2012 'de Kırmızının Gücü / The Power of Red on Fall-Winter 2012

Kırmızı renk ve tonları , yeni sezona hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Şimdiden bu parlak ve vahşi renge gözlerimizi alıştırmaya başlasak iyi olacak gibi görünüyor. :) Aslında belirtiler, sonbahar için yapılan tüm moda gösterilerde başlamıştı.Klasik, romantik veya gotik, kırmızı  tüm moda gösterilerinin  yıldızı olmuştu  (siyah ile birlikte elbette) idi. Hatta yeni sezon gelmeden, çoğu hollywood yıldızı  ( Rihanna, Blake Lively, Andrew Garfield vs) bu renkleri taşımaya başlamışlardı bile. Evet şimdi isterseniz moda showlarındaki kırmızı modellere bir göz atalım, daha sonra da benim kırmızı- kırmızı kombinasyonlarıma geçelim ne dersiniz? :)

Red Colour is preparing to quick enter to the new season. From now on,  its better for us  to accustom our eyes to this bright, wild colour. :) Classic, romantic or gothic, red was the star color in runway shows (together with black, of course). If there is one color that will be seen everywhere this Fall, I bet it's going to be red. Even before new season begins, many Hollywood stars like Rihanna, Blake Lively and Andrew Garfield wore up this colour. Now, check it out the Red models from various fashion brands, and at last my red red combinations :)

Classic Red - Fall Winter 2012 Calvin Klein, Valentino, Diane Von Furstenberg (source: style.com)

Gothic Red - Fall Winter 2012 John Galliano, Givenchy, Yohji Yamamoto (source: style.com)


Romantic Red - Fall Winter 2012 Dior, Lanvin, Alexander McQueen (source: style.com)

From top left: shirt (alexander wang), Alice+Olivia peplum dress (net-a-porter), Alexander Wang clutch (net-a-porter), Isabel Marant sneakers (net-a-porter), Stella Mccartney Falabella bag (my theresa), peep-toe pumps (christian louboutin)

From top left: suede jacket (mango), peplum top (topshop), Dannijo crystal earrings (shopbop),
ankle boots (zara), Rebecca Minkoff mini-bag (shopbop), blazer with gathered shoulders (zara)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...