Menu

7/26/2012

Trend: Haute Couture Hair Jewelry 2012

Yeni sezonda saç aksesuarları tekrar geri geliyor ve bu sefer gelecek modellerle bizi daha gösterişli, çekici ve seksi göstermeye hazırlıyor. Kıyafetlerimizi tamamlayarak bizi farklılaştıracak, güzel gösterecek modellere şimdiden hazırlanın!

Saçınız uzun veya kısa, bakımlı veya zayıf olsun yeni sezonda bol seçeneğimiz olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Büyük boy saç tokaları ile daha kadınsı, vintage-burlesque tarzı tokalar ile kıyafetlerinize sihirli bir dokunuş etkisi yaratabilirsiniz. Bunun yanında daha modern tokalar seçerek sofistike bir kıyafete şık detaylar ekleyebilirsiniz. Kısaca, Sonbahar 2012 sezonunda saç aksesuarları birçok seçenekle birlikte geliyor. Farklılığımızı daha da farklı kılarak, kıskanç gözleri birazcık artırmaya var mısınız? :P 
İşte bazı Haute Couture modelleri sizin için seçtim, umarım beğenirsiniz :)


Hair jewelry seems to be coming back in the following days where there will be combination of clothing that make us feel alive, flashy, sexy and sensual, it always find a supplement that quickly, as by magic, change our appearance, leaving much more beautiful and seductive.So be ready for the newly hair accessories!

Whether you have a good hair day or bad, you will have plenty of pretty options to add to your luscious locks this fall season. Oversized bows add a glamorous, vintage touch to a girly look. A burlesque style hair pin is a pretty way to add subtle glamour to a fall dress. Modern hair ribbons add a chic addition to a sophisticated outfit. With so many fashionable hair accessory options within Fall 2012, differentiate yourself so the rest of people might get a little jealous. 
Here are some favorite  Haute Couture Hair jewelry models, hope you like them :) 
Kim Kardashian’s “Belle Noel” 

Kim Kardashian’s “Belle Noel” 


Lalique
Dragonfly comb

Chanel
Plume brooch of 18-karat white gold and diamonds

Vintage

Van Cleef & Arpels
Dragonfly clip with pink sapphires and diamonds set in 18-karat white and pink gold

H.Stern
Zephyr comb in 18-karat gold with diamonds, $12,500
Harry Winston
Diamond Lily cluster barrette

Young & ng
Antique gold hair comb, $330

Gripoix by Catherine Baba
24-karat gold-plated and molten-glass hairpiece, $2,277

Jennifer Behr
Crystal comet comb, $398

Ana Khouri
Pearl and sterling silver tiara, $1,300

Miriam Haskell
Russian gold and oxidized silver hairpin with Swarovski crystals, $400

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...