Menu

5/10/2012

Trend: Sindrella Ayakkabıları / Cindrella Glass Slippers

Moda  tarihinde herzaman bir masal hikayesinden esinlenildiği görülmüştür. Bu  sene  Disney'in en ünlü aşk hikayesi  "Sindrella" Christian Louboutin  tarafından tekrar anılıyor. Önümüzdeki sonbahar, çıkacak "Cindrella Diamond Collection"- Dvd ve Blueray serisi- için ünlü ayakkabı tasarımcısı özel bir ayakkabı tasarlamış bile. En büyük aşk sembollerinden biri olan cam terlik günümüze meşhur kırmızı tabanlı olarak tekrar uyarlanmış ve ortaya muhteşem bir model çıkmış. Ben tüm gelin adaylarının şimdiden bir tane edinmek isteyeceklerine eminim! Bakalım beğeniyor musunuz? :)
 
Fashion has always had a love affair with fairy tales and now that sets to continue as Christian Louboutin is recreating the most famous pair of shoes in fairy tale history. Cinderella's slippers will be redeveloped by Christian Louboutin for a capsule collection that will presented at the same time as the restored version of the Disney film, in DVD and Blu Ray. The world's most remembered love symbol "glassy shoe" revovated with Louboutin's famous signatured red sole and came on the scene a faboulous shoe design. I'm sure all the bride candidates would want to have one from these shoes. Look at the model below, what u think? :)
Christian Louboutin  special for Cindrella

Louboutin markasının Disney için Cindrella ayakkabısı tasarladığı haberini gördükten sonra, başka markaların şeffaf ayakkabı modellerini araştırmaya karar verdim, ve bakın neler buldum, bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum :)

With the news that Christian Louboutin will be designing a pair of fairytale-inspired Cinderella slippers to celebrate the Disney movie's Diamond Edition I decided to investigate the world of  glass slippers, and look what I found :)

Jimmy Choo, £1637.99

Marc Jacobs , $595

Christian Louboutin, $1,495

Melissa crystal flats, £229

Maison Martin Margiela, $895
Alexander McQueen £779,

Melissa x Jean Paul Gaultier , £75

Andreia Chaves, $3,996

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...