Menu

8/01/2012

İkonik Çantalar / Iconic Bags Named After Celebrities

Bu çantalara, güzel, yetenekli , yaptıklarıyla dünya trendlerine yön veren kadınların adları veriliyor..Peki kim bu kadınlar: İlk akla gelen isimler; Jane Birkin, Grace Kelly, Sofia Loren, Brigitte Bardot ve hatta Gisele Bundchen .Tüm bu bayanların özellikle kendileri için oluşturulan çantaları var. Çantalar o kadar ikonik hale geldi  ki  tüm dünyada moda severler onlardan bir tane alabilmek için her şeye hazır!  Peki, hangi çantalar hangi ünlü için hazırlanmış ve  neden bu kadar ünlüdür merak ediyor musunuz? O halde başlayalım :)

These bags were named after women who were beautiful, interesting and talented, those who were simply incredible in what they did. Jane Birkin, Grace Kelly, Sofia Loren, Brigitte Bardot and even Gisele Bundchen – all these ladies have handbags created especially for them. Most of the bags have become iconic and fashionistas all over the world are ready for nearly everything to have them. So, what are these bags and why are they so famous?

Hermes Birkin 

Bu çanta, moda dünyasının en ünlü olanıdır. Bu modelin ortaya çıkış hikayesi hemen hemen  herkes tarafından bilinir. 1981 yılında, Hermes CEO'su Jean-Louis Dumas Paris'ten Londra'ya bir uçuşunda, Jane Birkin'in yanında oturuyordu. Jane Birkin, çantasını uçaktaki yük bölmesine koyarken yere düşürüyor, ve içindekilerin hepsi dağılıyor. Bunun üzerine, Dumas'a istediği gibi kullanışlı ve sağlam bir çanta bulamadığından yakınıyor. Ve zaten 1984 yılında, siyah  deri çanta onun için tasarlanmıştır. Birkin o zamandan itibaren kendisi için  tasarlanan bu çantayı kullanıyor.Ve bu çanta  Birkin ismi verilerek ikonik oluyor.

This bag is the most famous in the fashion world. The legend behind the creation of it is known to everyone. In 1981, Hermès chief executive Jean-Louis Dumas was seated next to Jane Birkin, a singer and actress, on a flight from Paris to London. She had just placed her straw bag in the overhead compartment of her seat, but the contents fell to the ground, leaving her to scramble to replace the contents. The woman complained to Dumas that she wasn’t able to find a roomy but elegant bag she liked. And already in 1984, a black supple leather bag was designed for her. Birkin has been using the bag for herself since then. And the bag has become iconic.Hermes Kelly 

Kelly çanta ilk 1935 yılında tasarlanmıştır. O zaman Hermes binicilik aksesuarları üretimine odaklanmış ve eyer, bot ve diğer gerekli öğeleri saklamak için yeni bir çanta tasarlanmıştı. Zaman geçtikçe çanta şık bir moda aksesuarı haline geldi.. Ama Kelly çantanın  doruk noktasına ulaşması prenses Grace Kelly'nin hafif çıkmış karnını (hamileliği henüz açıklanmamıştı), bir Hermes çanta ile  fotoğraflanma anı idi.

Kelly bag was first designed in 1935. At that time Hermes focused on the production of horse-riding accessories and the new bag was intended to hold a saddle, boots and other necessary items. As time passed the bag was transformed into an elegant fashion accessory. But the heyday of the Kelly Bag was that very moment when princess Grace Kelly was photographed covering her  baby bump (her pregnancy wasn’t announced yet) with a Hermes bag.


LANCEL Brigitte Bardot


Bu muhteşem tasarımın arkasındaki  kişi Leonello Borghi, LANCEL yaratıcı yönetmeni.Tasarımcı bu çantanın oluşumda Brigitte Bardot imajının ona ilham verdiğini itiraf ediyor. Çantada kullanılan yumuşuk malzemeler, Bardot'un  yumuşak kıvrımlarına benzetiliyor. Kullanılan püsküller ise Bardot'un saçlarını anımsatıyor. Çantanın astarındaki ekose desenler ise aktrisin en sevdiği baskı oldugu için kullanılıyor.

The person behind this real work of art is Leonello Borghi, the creative director of Lancel. The designer admits it was Brigitte Bardot’s image that inspired him for the creation of this bag. The soft materials it is made of reminds about the smooth curves of Bardot’s figure. Tassels imitate her cascading hair. The lining of the bag features plaid prints which the actress loved.


Dior- Lady Dior


Prenses Diana  bu çantayı kullandıktan sonra çanta bir anda çok popüler oldu. Bu çantanın ismi Lady Dior olarak değişti ve Dior markasının neredeyse bir sembolü oldu. 20 yıllık bir geçmişe sahip bu model tasarımı günümüzde biraz değiştirilmiş olsa da klasik geometrik şekli , iki küçük kulp ve metalik takılar hiç değişmedi.
This bag has become incredibly famous after Princess Diana started wearing it. She made her favorite bag the symbol of an exquisite taste. Over 20 years has passed since the day Lady Dior bag was designed but it seems that bags popularity had never changed. The design of the Lady Dior bag hasn’t changed a bit – the same simple geometric shape, two small handles and metallic charms with letters that stand for Dior


Salvatore Ferragamo, Sofia

Sofia Loren ,her zaman övgüyle söz edilecek yaşayan bir efsane.  Salvatore Ferragamo onun muhteşem kişiliği ve güzelliğinden ilham alarak sade ama çok şık bir çanta tasarladı. Çantanın en ünlü fanatikleri arasında Jennifer Aniston ve Katie Holmes gibi yıldızları sayabiliriz.

Sofia Loren is a living legend whose acting talent has been and will always be praised. Besides, she is an incredibly beautiful woman and her beauty and amazing personality inspired Salvatore Ferragamo for creation of a bag in her honor.Sofia bag by Salvatore Ferragamo is very simple but very elegant. It can come in a variety of colors but the silhouette hasn’t changed with time. Stars like Jennifer Aniston and Katie Holmes love it.


Gisele Bag by Luella

Eğer kimse ,dünyanın en çok kazanan ve en güzel modellerinden biri olan  Gisele Bundchen için bir çanta dizayn etmese gerçekten garip olurdu. 2002 yılında  iflas eşiğine gelen Luella markasu, Gisele onuruna bir çanta tasarlamak istedi. Tasarlanan model çok tutuldu, ve satışlar beklenilmeyecek ölçüde katlandı. Bu çantanın firmayı iflastan kurtardıgı herkes tarafından bilinen bir gerçek! 

It would be really strange if no one designed a bag for Gisele Bundchen, the highest-paid and one of the most gorgeous models of the present time. In 2002 when Luella brand was on the verge of bankruptcy Gisele was asked to carry the new bag named in her honor on the runway. Soon after the show the bag started selling very well. Gisele Bag by Luella literally saved the company.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...