Menu

4/17/2012

Bu Hafta Gözüme Takılanlar / Popular Trends of This Week


1-) Missoni & Converseİtalyan lüks markası Missoni, Bahar 2012 Converse Chuck Taylor All Star koleksiyonu için yine bir kolleksiyon yarattı.Ayyakkabıların üç farklı renkde üretildiği seride klasik Missoni zigzag deseni kullanılmış. Modellerden sadece ikisi kadınlar için( yeşil ve beyaz tonlar) dizayn edilmiş.Diğer beyaz-lacivert model Unisex olarak tasarlanmış.
200 $'a satılan ayyakıbılar butik mağazalarda ve Converse'in internet sitesinden alınabilir. Benim gibi Converse delisiyseniz ve Missoni çizgisini beğeniyorsanız, bu sınırlı sayıda üretilmiş modellerden bir tane siz de edinin derim! :) 

Italian luxury brand Missoni has once again created a range for the Spring 2012 Converse Chuck Taylor All Star collection. The sneakers come in three color-ways and feature Missoni’s signature zigzag knit pattern. Two of the silhouettes are for women only and come in muted shades of green, and white. The unisex silhouette is multi-stitched with space-dyed cotton and is in navy blue with white accents.

The shoes retail for $200 and are available in  some boutique shops. They can also be purchased online at Converse. If you are adore Converse Chuck Taylor and love Missoni zigzags, I offer you to get one pairs of this limited series.! :)

2-)  Metal Burunlu Ayakkabılar /  Silver Tipped Shoes


Louis Vuitton
Yazın bence en trend modeli metal burunlu ayakkabılar! Ucundaki gümüş  metal detay hem modernlik hemde masculen bir hava katıyor ve bence çok zarif duruyor. Bu modeller günlük kombinler, ve de gece için hoş bir alternatif  olabilir. Özellikle bu sezonun hiti pastel tonlarında tercih edilmeli. Aşağıda Louis Vuitton, Stuart Weitzman gibi ünlü tasarımcılar yanısıra daha kolay ulaşılabilecek Topshop modellerini de koymayı ihmal etmedim. :)

In my opinion Silver tipped shoes are the favorite trendy models for this Summer! Silver detail on the tip create both modern and masculen style for the whom wears. This models not only can be used in daily basis but also there will  be chic alternatives for night looks.And offcourse you have to choose them in pastel colors of this years trend. I put below several models of Louis Vuiton and Stuart Weitzman as well as easy access brands like Topshop! :) 
Stuart Weitzman

Louis Vuitton

Topshop

3-) Crystal Marine Miu Miu Sandals 2012

Starfish model
Miu Miu  Yaz 2012 için tasarladığı kristal sandaletlerde deniz temasını bolca kullanmış. Tüm modellerin el işçiliği olduğu  kolleksiyonda, denizyıldızı, deniz atları ve yengeç desenleri, bolca pembe kristaller pirit, ametist ve metal boncuklar kullanılarak hazırlanmış. Ben Yaz mevsimini ve denizi tamamiyle çağrıştıran bu modellere bayıldım!
Miu Miu used  abundantly marine themes for his updated crystal sandals of Summer 2012 collection. All the collection have been handmade designed and  include starfish, sea horses and crabs mix by a combination of pink crystals, pyrite, amethyst and metal microstuds. I truly love this collection that reminds me totally the summer and the sea! :)

Seahorse model


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...