Menu

3/12/2012

2012 İlkbahar için Yeni Parfümler / Perfumes For Spring 2012

1 . Swarovski  "Aura"


Swarovski Markası Güzellik Pazarında Oyuncu Oluyor
 
Önümüzdeki ay, Swarovski markasının  Clarins ile yaptığı ortak çalışma sonucu  ilk imza parfumü "Aura"raflardaki yerini alıyor. Parfüm, tasarımında klasik bir yapı yerine "ışık prizması" şeklinde dizayn edilmiş.Üst  notalarında ; beyaz sümbül, pembe biberiye, lychee , alt notalarında  baharat karışımların kullanıldığı parfum, tatlı ve fresh bir kokunun sentezi niteliğinde.Sadece Swarovski butiklerde, Nisan'dan 2012de

Swarovski Gets Into The Beauty GameNext month, the Swarovski company is embarking on a new collaborative journey with Clarins as it enters the beauty market with its first signature scent; "Aura".Rather than abide by perfumery’s classic “triangle” structure, which typically necessitates top notes, middle notes, and base notes, blended a host of choice essences together like a “prism of light,” “charging” an amber and white musk heart with a floral ray ,white tuberose, a spicy ray ,punch of pink pepper, and a fruity ray with hints of juicy lychee. The effect is both sweet and very clean. The perfume will be available April 2012, exclusively at Swarovski boutiques


2 . Tommy Hilfiger " Women Pear Blossom"

Amerikan moda evi Tommy Hilfiger yeni bayan parfümü "Women Pear Blossom"ı piyasaya sunmaya hazırlanıyor.Tommy Hilfiger "Women Pear Blossom"özgür ve bağımsız olmayı seven kadınlar için günlük ve taze bir koku. İçeriğinde , portakal çiçeği esansı, ahududu, armut çiçeği, davana, tarçın notları karışan parfümde oryantal kokulardan sandal ağacı, sedir Tonka fasulyesi de kullnılmış. "Women Pear Blossom"kristal bir kare şişede, büyük bir kurdela şerit ile süslenen şişesinde , kadınlardan ve onların duygusallığindan ilham alınmış. Parfüm, Nisan 2012'de raflarda yerini alacak.
The American fashion house Tommy Hilfiger is launching a new feminine perfume Woman Pear Blossom.Tommy Hilfiger "Woman Pear Blossom" is a fresh and daily fragrance for women who love to be free and independent.  Perfume is described as a floral/oriental fragrance that blends notes of neroli, raspberry, pear blossom, davana, cinnamon, whipped cream, sandalwood, Tonka bean and cedar. The fragrance comes in a crystal square bottle, a silver stopper adorned with a big ribbon inspiring femininity and sensuality. Perfume will be available on April 2012. 
3 .  Madonna  "Truth or Dare"

Madonna, daha  5 yaşında iken vefat eden annesine ithaf ettiği parfümü için " Annemi hatırlatan en eski anı, onun parfümü. Her gittiğim yere onu beraberimde taşırım. Annem herzaman gardenya, sümbül gibi rahatsız etmeyen ama bir o kadar da kadınsı ve  gizemli[idi] sarhoş edici bir karışımı gibi kokuyordu. Bende işte heryere onu  beraberinde taşıyabileceğim bir parfüm tasarlamak istedim."Parfüm, vanilya notları, orman kokuları ve narkotik çiçekler içeriyor. Şişesi modern  bembeyaz bir görünüme sahip. Bunlar Gerçeğin beyaz ve siyah doğa delaleti temsil ediyor. Parfüm, Mayıs 2012'de raflardaki yerini alacak. 

Madonna so rightfully named  her new fragrance ,"Truth or Dare". With the fragrance  she pays tribute to her  mother, who passed away when the singer was only 5 years old. Madonna commented on the perfume and her mother, stating, “My oldest memory of my mother is her perfume. I carry it with me everywhere. She always smelled like gardenias and tuberose, an intoxicating mixture [that was] feminine and mysterious. I wanted to re-create this scent, but with something fresh and new about it as well. Something honest and yet daring — hence the name Truth or Dare.”The fragrance contains perfume notes of vanilla, addictive woods, and narcotic florals. The bottle itself has a pure white look with a modern tactile accent. These signify the white and black nature of Truth and Dare. It will be available on May 2012.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...