Menu

3/22/2012

"Açlık Oyunları" Couture / "Hunger Games" Couture StyleAçlık Oyunları Mart 23'de vizyona giriyor ve ben bu film için çok heyecanlıyım, zira üç serilik kitabını bir solukta bitirmiştim. :)

Filmin teaserlarına baktığımızda , kesinlikle  bu epik seride nasıl bir moda ve stil ile karşılaşacağımızı tahmin edebiliyoruz.  Evet  ve bu yeni akımın ismi " Kapital " stili! 

Hikayeye göre ortalama Kapital yarışmacısın bir günlük ömrü vardır, ve kendilerine temin edilen stilistler , savaş alanına (ölüm oyununa) çıkmadan önce bahisleri toplamak için halk önünde onlara bu kıyafetleri giydirirler. Filmdeki ayakkabıların birçoğu Alexander McQueen ve  ayrıca bir diğer haber:  China  Glaze Açlık Oyunları'ndan ilham alarak tasarladığı ojeler raflardaki yerini almış..
  


I am SO excited for the Hunger Games to come out March 23rd that I can’t even hide it!
Just to get you all pumped up about the start of this epic series absolutely packed with high fashion and crazy style is a few shots taken from the Hunger Games site that will give you an idea of what you are in for. And hold on its called " Capitol Style"!

The images feature your average Capitolian living life to the fullest in their haute couture excited for some heads to roll. This is the average day in the life of a Hunger Games stylist. It must feel pretty sad doing all that hard work and styling those youngsters just to watch them die mercilessly on the battle field. The shoes that were used in film are mostly Alexander McQueen and also some other news: China Glaze : had announced its new nail polishes inspired by Hunger Games.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...